Így hat rád a ciklusod: az agyad működését és hangulatodat is befolyásolja

Borítókép: Így hat rád a ciklusod: az agyad működését és hangulatodat is befolyásolja Forrás: FabrikaCr/Getty Images
A nők szervezete egy lenyűgöző biológiai órarenddel rendelkezik, melyet a menstruációs ciklus diktál. A ciklus során az ösztrogén és progeszteron hormonok szintje folyamatosan változik, befolyásolva a testet és a lelket egyaránt. De vajon hogyan befolyásolják ezek a hormonok a női agyat és a hangulatot? Az alábbiakban ennek a kérdésnek járunk utána.

Annak ellenére, hogy a nők egészséges működésének voltaképpen alappillére a menstruáció, és az azt körülölelő ciklus, mégis nagyon kevés tanulmány született arról, hogy önmagában a ciklus milyen hatással van az agy működésére. Egy új kutatás azonban rávilágított, hogy milyen összefüggés van a ciklus és az agy működése között.

A kutatás egészen pontosan arra volt kíváncsi, hogy a petefészekben termelődő ösztrogén és progeszteron hormonok miként befolyásolják az agy működését. A kutatás során 27 nőt figyeltek meg a menstruációs ciklusuk során, és MRI-vizsgálatokkal, vérminta-analízissel és ultrahang vizsgálatokkal próbálták megérteni a ciklus pontos hatásait. A kutatócsoport pedig arra döbbent rá, hogy a menstruáció alatt az agy bizonyos területei fizikailag megváltoznak. Ezentúl a kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy a hormonváltozások hogyan befolyásolják az agy szerkezetének aspektusait: mint a fehérállományt, a kéreg vastagságát és az agy térfogatát. Az eredmények meglepőek voltak, ugyanis a ciklus során keletkezett hormonok közvetlenül befolyásolják az agy szerkezeti összetevőit. Például az ovuláció során olyan változások történnek, amelyek következtében gyorsabb lesz az információátvitel.

Forrás: cottonbro studio/Pexels
A ciklusunk sokkal nagyobb hatással van ránk, mint gondolnánk.

Fontos tudni, hogy a menstruációs ciklus négy fő fázisból áll: a menstruációból, a follikuláris fázisból, az ovulációból és a luteális fázisból. Minden fázisban eltérő a hormonális egyensúly, ami kihatással van a hangulatra, a gondolkodásra, a viselkedésre, sőt, a kognitív funkciókra is.

A kutatásnak köszönhetően tisztán látható, hogy a hormonok nemcsak a hangulatot befolyásolják, de a kognitív funkciókat is. Tanulmányok kimutatták, hogy a női a ciklus egyes fázisaiban jobban teljesítenek bizonyos feladatokban, mint másokban. Például a follikuláris fázisban jobb a verbális memória és a térbeli tájékozódás, míg a luteális fázisban jobb a nonverbális kommunikáció és az empátia.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a változások nem minden nőnél jelentkeznek azonos mértékben. Egyes nők kevésbé érezhetik a hormonális ingadozások hatásait, míg másoknál súlyosabb tünetek jelentkezhetnek. Ezen kívül a stressz, az alváshiány és az életmódbeli tényezők is befolyásolhatják a hormonok hatását.

Ilyen hatással van ránk a ciklusunk!