4 gyakori őszi allergia és kezelésük: nem csak a melegben lehetünk allergiásak
Ha szezonális allergiáról van szó, a legtöbben a tavaszi és a nyári szezonra asszociálunk, hiszen a természet ébredésével egyre több pollen jelenik meg a levegőben, utat engedve ezzel a náthás tüneteknek. Sajnos azonban a hűvös idő is indokolttá teszi ezeknek a problémáknak a meglétét, hiszen ősszel nem csupán a megfázástól, az influenzától vagy éppen a különböző járványoktól szenvedhetünk, hanem az allergia is gyakori vendég lehet. A hidegre forduló időben allergiás reakciót kiváltó anyagok és hatások egész sora leselkedik ránk, akár a természetben, akár az otthon négy fala között.
Mikor kell az allergiával orvoshoz fordulni?
A leginkább akkor, hogyha a tüneteink hosszabb ideig fennállnak, és házi kezelésre nem javulnak. Persze az allergia tünetei annak típusaitól függően igen változatosak lehetnek, de általánosságban elmondhatjuk, hogy a különböző por- és pollenérzékenységek náthás tünetekben pl. orrfolyás, torokkaparás, szemviszketés, sűrű tüsszögés és köhögés mutatkozhatnak meg, míg az ételallergia viszkető és égő bőrrel, hasmenéssel, puffadással és hasi diszkomfortérzettel párosulhat.
Hogyha rendszeres nehézlégzéssel, mellkasi szorítással, bőrviszketéssel és -kiütéssel találjuk szemben magunkat, érdemes orvoshoz fordulni – évszaktól függetlenül. Ha az allergia megkeseríti mindennapjainkat, zavar a hétköznapi teendőinkben, és az általános, recept nélküli készítmények sem segítenek a panaszainkon, ajánlott felkeresni egy szakrendelést, ahol az orvosok egy-egy allergiateszttel könnyedén megállapítják, mi lehet a háttérben.
Sok magyar szenved az allergia egyes típusaiban
Egy hazai felmérés szerint sokan azért nem fordulnak orvoshoz az allergiás tünetek észlelésekor, mert vagy kielégítőnek tartják a vény nélküli készítmények hatásait, vagy nincs elérhető szakorvos a közelükben, vagy egyéb megoldást keresnek a problémák enyhítésére pl. természetgyógyászt keresnek fel. Magyarországon a lakosság majd’ 30%-a szenved valamilyen allergiában, és a helyzetet csak súlyosbítja, hogy az immunrendszer túlzott reakciója örökölhető. Egyes becslések szerint, hogyha allergiás az egyik szülő a családban, a gyerek vélhetően 25%-os valószínűséggel örökli ugyanazt az allergiát, ha pedig mindkét felmenőnk valamilyen hasonló tünetekkel küzd, már 50% az esélyünk arra, hogy mi is áldozatául essünk a pollenszezonnak, a házi porallergiának, az állatszőr allergiának és egyéb nehezítő tényezőknek. Nem árt tehát résen lenni, és ősszel is számolni az allergiás tünetekkel, hiszen nem csak a tavaszi pollenek leselkedhetnek ránk az év során.