Kevesek által ismert vírus terjed Magyarországon a gyermekek között: óvodások és kisiskolások között terjed leginkább
A lepkehimlő jellegzetessége, hogy kiütések jelentkeznek a gyermek arcán, amelyek egyfajta lepkealakzatot öltenek. A kiütések aprók, nem emelkednek ki a bőr felületéről. Általában nem kísérik súlyos tünetek az adott vírus kialakulását, de előfordulhat, hogy a kiütéseket megelőzően hőemelkedés vagy láz jelentkezik.
Érdemes tudni, hogy a fertőzés hosszú lappangási idővel rendelkezik, és nagyon gyorsan terjed közösségekben, például óvodákban és iskolákban. Így amennyiben a gyermekeden hasonló tüneteket észlelsz, érdemes lehet utánakérdezned, hogy a közösségben előfordult-e ilyen jellegű fertőzöttség. Ugyanis a lepkehimlő a bárányhimlőhöz hasonlóan elsősorban közösségekben terjed, és a gyermek élete során általában egyszer, kisebb korában átesik rajta, többet pedig nem kapja el. Miután pedig a tünetek általában enyhék, így hamar, mindenféle gyógyszeres kezelés nélkül elmúlik a betegség.
A lepkehimlő ellen egyelőre nincsen védőoltás, így érdemes arra ösztönöznünk a gyermeket, hogy minél gyakrabban mosson kezet annak érdekében, hogy elkerülje a betegséget.
Kikre lehet veszélyes a lepkehimlő?
A lepkehimlő kizárólag a várandós nőkre lehet veszélyes, ugyanis amennyiben a kismama az első harmadában van a terhességnek, úgy a vírus elkapása könnyedén ödéma kialakulásához vezethet a magzatban, ez pedig vetélést okozhat. Ezentúl pedig amennyiben a magzat elkapja a betegséget, az esetében csontvelő-károsodáshoz is vezethet, és súlyos vérszegénység alakulhat ki.