A magas vérnyomás 10 árulkodó testi tünete: fejfájás, látási és légzési nehézségek is vannak a listán
Mi is az a magas vérnyomás?
Joggal tehetjük fel a kérdést, hogy miért kell ezt külön letisztázni, hiszen ez a probléma – nevéből is adódóan – akkor jelentkezik, ha vérnyomásszintünk a normál értéknél magasabb. Igen, de ez mégis mit jelent testünk szempontjából? A vérnyomás azt mutatja, hogy milyen erővel tudja pumpálni a szív a vért az érrendszeren át, és ez az érfalra milyen mértékű nyomást fejt ki.
A magas vérnyomás a kezdetekben talán teljesen tünetmentes lehet, de testünk számos módon próbálhatja felhívni a figyelmet különböző intő jelekkel arra, hogy normál vérnyomásszintünk megemelkedett. Sokszor már csak akkor vesszük észre, hogy magas a vérnyomásunk, amikor már valamilyen komoly problémát generált, esetleg más betegségek is meghúzódnak a háttérben.
Általánosságban elmondható, hogy a vérnyomás ideális és optimális értéke 120/80 Hgmm (higanymilliméter) vagy az alatti. Vérnyomásunkat két fő szempontból fontos elemezni; létezik szisztolés nyomás és diasztolés nyomás. A szisztolés nyomás azt mutatja, hogy akkor, amikor a szívünk összehúzódik, milyen erővel pumpálódik vérünk az artériákba. A diasztolés értékek által azt tudhatjuk meg, hogy szívünk elernyedésekor az artériákban uralkodó nyomás mennyi ideig képes fennmaradni. Hogyha a vérnyomásunk megemelkedik, ezt a két értéket figyelik, és emelkedett vérnyomásról akkor beszélünk, ha a szisztolés érték 130, a diasztolés pedig 85 vagy magasabb.
Milyen problémákhoz vezet a tartósan magas vérnyomás?
A magas vérnyomás, mindamellett, hogy rongálja a szívet, érelmeszesedést és érszűkületet okoz, károsítja az ereket és az érrendszert, agyvérzést vagy akár szívrohamot is okozhat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy időben felismerjük a jeleket. Nem eszik azért olyan forrón a kását, tehát nem kell az első apró tünetek esetén már hatalmas problémára gondolni rögtön, de nem árt, ha tisztában van az ember azzal, hogy a magas vérnyomás is produkálhat a testen és a szervezetben különböző tüneteket, melyeket jó, ha felismerünk magunkon és orvoshoz fordulunk velük.
Több dolog miatt is kialakulhat magas vérnyomás az embernél, de a leggyakoribbak a genetikai tényezők, a hormonális változások pl. pajzsmirigy problémák, de egyes betegségek szövődménye is generálhat az átlagosnál magasabb szintű vérnyomást pl. vesebetegségek, Cushing-kór. Az egészségtelen, zsírban és sóban gazdag életmód, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a stresszes és mozgásszegény életmód, az elhízás és a cukorbetegség léte is a kiváltó tényezők listáján szerepel.