Ezek a rák legkomolyabb rizikófaktorai: eláruljuk, a genetikai hajlamnál vannak jelentősebb tényezők is

Borítókép: Ezek a rák legkomolyabb rizikófaktorai: eláruljuk, a genetikai hajlamnál vannak jelentősebb tényezők is Forrás: Anna Tarazevich/Pexels
Napjaink talán leginkább retteget betegsége egyértelműen a rák, amely sajnos még mindig rengeteg emberéletet követel. Alapvetően sokan úgy vélik, hogy elsősorban genetikai okai vannak a betegségnek, azonban érdemes tudni, hogy a rák kialakulásának kockázatát számos tényező befolyásolja, de életmódunkkal jelentősen csökkenthetjük a kockázatot. Az alábbiakban összegyűjtöttük a rák legfontosabb rizikófaktorait, mutatjuk is, melyek ezek!

A genetika mindent eldönt?

A rák kialakulása egy összetett folyamat, hiszen mind a genetikai, mind a környezeti tényezők jelentős szerepet játszanak. Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy melyik tényező a meghatározóbb, hiszen a legtöbb esetben ezek kölcsönhatása vezet a betegség kialakulásához. Azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy csak az esetek néhány százalékában mutatható ki egyértelműen, hogy a rák egy adott családban genetikai okokra vezethető vissza. A legtöbb esetben a rákot okozó genetikai változások nem öröklött, hanem életünk során szerzett mutációk. Ezek a mutációk például a környezeti ártalmak, a dohányzás vagy a nem megfelelő életmód hatására alakulhatnak ki. Azonban tény, hogy egyes családokban előfordulhatnak olyan genetikai változatok, amelyek növelik a rák kialakulásának kockázatát. Viszont érdemes megérteni, hogy ezek önmagukban nem elegendőek a betegség kialakulásához, más tényezők, például a környezeti, életmódbeli hatások is szükségesek.

Azonban ennek tekintetében jó hír, hogy az életmódunkkal egyértelműen tehetünk azért, hogy minimalizáljuk a kockázatát a betegségnek, ennek pedig az egyik leghatékonyabb módja az egészséges életmód kialakítása, illetve a káros szokások elhagyása.

Forrás: Anna Shvets/Pexels
Az emlőrák továbbra is az egyik vezető daganattípus a felnőtt női lakosság körében, ráadásul a betegség egyre fiatalabb korosztályt is érint.

Szűrővizsgálatok életet menthetnek!

Az életmódbeli változtatásokon túl érdemes rendszeres szűrővizsgálatokon részt venni, ugyanis ennek köszönhetően a rákot korai stádiumban fel lehet fedezni, amikor a gyógyulás esélye a legnagyobb. Itt szintén érdemes megemlíteni, hogy bár 40-45 éves kor felett ajánlják erőteljesen a szűrővizsgálatokat, mégis érdemes minél korábban eljárni, pláne, ha a családi kórtörténet ezt indokolja, ugyanis a korai felfedezés életet menthet.

Mint már említettük, a szűrővizsgálatokon túl nagyon fontos, hogy az életmódunkban is történjenek változások, és egy egészségesebb életvitelt alakítsunk ki, amellyel jelentősen csökkenthetjük a rák kialakulásának kockázatát. Az alábbiakban ezeket gyűjtöttük össze. Mutatjuk is, melyek ezek!

Íme a rák kialakulásának fő rizikófaktorai!