Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, feltétlen csökkentsd a vörös hús fogyasztását: mutatjuk, mennyi az egészséges mérték
A vörös hús emlősállatoktól származik (például marha, sertés, bárány), számos fontos tápanyagot tartalmaz, mint a fehérje, B12-vitamin, vas és cink. Ezek közül is kiemelkedően fontos a vas és a cink, amelyeket szervezetünk könnyebben hasznosít állati eredetű forrásokból, mint növényi táplálékokból. Azonban fontos tudni, hogy a vörös húsok, különösen a feldolgozott változatok, magas telített zsírtartalmúak és rákkeltő anyagokat is tartalmazhatnak. Túlzott fogyasztásuk összefüggésbe hozható szív- és érrendszeri betegségekkel, egyes rákos megbetegedésekkel és 2-es típusú cukorbetegséggel is, így nagyon fontos, hogy mértékkel fogyasszuk, és ne essünk túlzásba, bármennyire is ízletes.
Mennyi vörös húst érdemes fogyasztani hetente?
A hazai táplálkozási ajánlások szerint hetente legfeljebb 350-500 gramm főtt vörös hús fogyasztása javasolt. Azonban a világ vezető kutatóiból álló EAT-Lancet Bizottság a fenntarthatóság szempontjából még ennél is jóval alacsonyabb, hetente átlagosan 98 grammos fogyasztást javasol. Ennek oka, hogy a vörös hús előállítása jelentős környezeti terheléssel jár.
A vörös hús tápértéke vitathatatlan, ugyanakkor a túlzott fogyasztása egészségügyi kockázatokat rejt magában és környezeti szempontból sem fenntartható. Ezért fontos, hogy a vörös húst mértékkel fogyasszuk, és válasszunk soványabb darabokat. Emellett érdemes figyelni a feldolgozási módra is, hiszen a feldolgozott húsok általában magasabb só- és adalékanyag-tartalommal rendelkeznek.