Kiruccannál valahova ősszel egy hosszú hétvégére? Válaszd a páratlan szépségű Egert, ahol a történelem megelevenedik!
Heves vármegye megyeszékhelyeként Eger nagyon közkedvelt úticél, ha a belföldi turisztikai célpontokat vesszük alapul. Minden évszakban kiváló lehetőség egy kis kikapcsolódásra – legyen szó egy hosszú hétvégés kiruccanásról vagy egy hosszabb ott tartózkodásról. Talán a legjobb időpont Eger meglátogatására az őszi időszak, hiszen a várost körülvevő természet csodaszép őszi színekbe burkolózva várja az aktív és a passzív kikapcsolódásra vágyókat.
A törökök keze Eger városát is elérte
Egert általában minőségi szőlőivel és ízletes boraival azonosítják, de sokan nem is tudják talán, mekkora történelmi jelentősége van ennek a Heves vármegyei településnek. Eger városát Szent István az egyik püspöki egyházmegye fő székhelyévé tette, de a kulturális virágzás sajnos nem tartott sokáig, ugyanis 1241-ben a tatárok porig égették a várost. Bár Szent István ténykedései, illetve IV. Béla király várost megcélzó újraépítő programja sokat nyomott a latba, mégis, Eger az 1552-es török ostrommal égette be magát a történelemkönyvek lapjaiba.
A várkapitány, Dobó István 2000 fős seregével védte a várost a jelentős túlerőben lévő török csapatokkal szemben, több, mint egy hónapon keresztül. A várvédők végül sikeresen visszaverték az Oszmán Birodalom támadásait, és dicső tetteikkel megalapozták a város alapjait. A történetet még Gárdonyi Géza is megírta híres regényében, az Egri Csillagokban. Törekvéseik ellenére, 1596-tól hosszú évtizedekig volt Eger az Oszmán Birodalom része (a várat 1687-ben foglaltuk csak vissza), melynek bár történelmi szempontból nem örülhetünk, kulturálisan annál inkább, hiszen a törökök rengeteg sok szép emléket, építményt és épületet hagyományoztak az utókor számára.
Ahol a kultúra, a természet és a gasztronómia találkozik
Természetesen nem csupán történelmi jelentősége miatt szeretjük olyannyira Egert, hiszen mind a városban, mind környékén rengeteg hangulatos kis borospincében eltölthetjük az időnket, minőségi ízletes borokat kóstolva, mindezt megannyi kedves kis étterem hagyományos kínálatával fűszerezve. A kitűnő gasztronómia és a borvidékek mellett a régió bővelkedik természeti kincsekben is, hiszen festői környezetben, vadregényes tájakat csodálhatunk meg a környező településeken, melyek az őszi erdő aranyló, barnás és vöröses árnyalatait adják át számunkra. Ha Egerben járunk, érdemes ellátogatni Egerszalókra, Felsőtárkányra, Demjénbe a fürdőbe, Mezőkövesdre, Noszvajra, Szilvásváradra, ha pedig komolyabb túrára adnánk a fejünket, semmiképp ne hagyjuk ki a csodálatos Mátrát sem, legmagasabb pontjával, a Kékessel.