Kiszámoló szülőknek: csak az ovis kor végéig 8 millióba kerülhet a gyereknevelés

Borítókép: Kiszámoló szülőknek: csak az ovis kor végéig 8 millióba kerülhet a gyereknevelés Forrás: cottonbro studio / Pexels
A családalapítás életünk legizgalmasabb, leghálásabb, legnehezebb és – valljuk be – legköltségesebb kalandja. Természetesen a gyermeki kacaj, mosoly és ölelés értéke pénzben nem kifejezhető, de azért ha tételesen végignézzük, milyen kiadásokkal kell számolni a gyermekek első éveiben, egészen megdöbbentő számot kapunk.

A KSH adatai szerint alaposan megcsappant a magyarok gyermekvállalási kedve, idén júliusban 6793 baba született hazánkban, 13%-kal kevesebb, mint tavaly júliusban. És ne higgyük, hogy a nyári hónap számít valamiért kiugrónak, valójában 2023 áprilisa óta romlik a születési ráta. De ugyanígy csökken a teljes termékenységi arányszám is, amely azt mutatja, hogy egy nő átlagosan hány gyereket hoz világra élete folyamán: 1,51-ről 1,37-re esett vissza. A csökkenő születésszámért pedig leginkább a bizonytalan és elkeserítő gazdasági helyzet tehető felelőssé: egyre több fiatal látja úgy, hogy nem tudja megteremteni az ideális anyagi körülményeket a családalapításhoz. Merthogy a gyerekek felneveléséhez nem kevés pénz szükséges, és hogy pontosan mennyi, az kiderült a Grantis összesítéséből.

Forrás: Pixabay / Pexels

A gyermektervezéstől kezdve a születésig 3,5 millió forintot is elkölthetnek a leendő szülők.

Már a születésig is rengeteget költünk

Az első nagyobb kiadás, ami a legtöbb embernek eszébe jut a gyerekvállalás kapcsán, az a szülés, azonban már előtte is rengeteg költséggel kell számolni. Az állami egészségügy katasztrofális helyzete miatt sok kismama magánrendelés keretében jár nőgyógyászati vizsgálatra, ami alkalmanként kb. 30-40 ezer forintot jelent. Emellett szükség van legalább 3 nagylabor vizsgálatra, speciális ultrahangra a 12. hét és 20. hét környékén is, plusz ha genetikai szűrést is kérünk, az még további 200-300 ezer forintos tételt jelent. És jó esetben nem kellett várandósság előtti szűrővizsgálatra, lombikprogramra költeni, mert az még legalább további fél millió forintot hozzáad az összeghez. De nem szabad elfeledkezni a várandós vitaminokról, terhességgel kapcsolatos könyvekről, tanfolyamokról, kismama tornáról, kismama fotózásról, babamoziról sem, hiszen ezek mind apasztják a családi kasszát. A szakemberek alsóhangon 350 ezer forintot becsültek ezekre a kiadásokra, de természetesen mindenkinek az egyedi igényeitől függ, hogy mire és mennyit szeretne költeni.

A baba érkezésével új tárgyakra is szükség lesz a lakásban. A legfontosabb a bölcső, a kiságy, a bababútorok, és a babafürdető, plusz még rengeteg kiegészítő fog kelleni, mint a hordozó, az etető, a sterilizáló, a cumisüveg és a mellszívó. Egy kombinált babakocsi ára 100-200 ezer forinttól indul, és akár 300 ezer forint is lehet – állapították meg közel 400 termék árai alapján az Árukeresőn böngészve. A középkategóriás bababútor szettek jellemzően 200-300 ezer forintba kerülnek (közel 30 ajánlatot vizsgáltunk), így az egyéb kiegészítőkkel együtt legalább 700 ezer forinttal érdemes készülni, ha mindent újonnan veszünk.

És mindezek után elérkeztünk a szüléshez, ami ha állami kórházban történik, nem igazán jelent nagy kiadást, hiszen most már a hálapénz kifejezetten tilos, orvost sem lehet választani. Éppen emiatt viszont egyre több kismama választja a magánszülészetet, ahol nagyobb biztonságban érzi magát és születendő babáját. Ennek viszont sajnos igen borsos ára van: 800 ezer forinttól egészen 3 millió forintig terjed a skála a hazai magánklinikákon.

Forrás: Gustavo Fring / Pexels
A gyereknevelés rengeteg örömöt, de bizony kiadást is tartogat.

A bölcsitől az óvodáig is pörögnek a milliók

A születés utáni első félévben a többi időszakhoz képest viszonylag kevesebbet kell költeni a gyermekre, legalább is, ha anyatejes. Leginkább csak pelenkát és babaruhákat kell vásárolni, mert elképesztően gyorsan képesek kinőni őket. Féléves kortól viszont az étkezéssel, a különböző játékokkal és képességfejlesztőkkel is számolni kell. Erre éves szinten 150 ezer forintos keretet becsültek, azonban ez is egyénfüggő, például számít az is, hogy kapunk-e ajándékba vagy van-e nagyobb tesó, akitől meg tudja örökölni a kicsi a még ép darabokat. Vannak persze fogyóeszközök is, egy hónapra elengedő csomag pelenka már 10-15 ezer forintba kerül, és 2, de inkább 3 éves korig szükség lehet rá. Amennyiben csak a legalapvetőbb szükségleteket, az étkezést, a pelenkát és a ruházkodást számítjuk, minimum 2 millió forinttal érdemes tervezni a gyermek 3 éves koráig. De ebben nincs benne például a bébiszitter díja, ha a családban vagy barátok közül senki nem tud vigyázni a kicsire, amíg például anyuka dolgozik vagy ne adj' isten kettesben vacsorázna a férjével.

Érdemes azzal is kalkulálni, hogy a legtöbb helyen még az állami bölcsődében is fizetni kell ellátási, illetve étkezési díjat, és bizony akár 50-70 ezer forint is lehet havonta a számla. Az óvoda ezzel szemben már ingyenes, bár az étkezés ott is fizetős. Az ovisoknál pedig már képbe kerülnek a különböző sportok, szakkörök, amelyek havi szinten 20-50 ezer forintos kiadást is jelenthetnek. Emellett spórolni kell a családi nyaralásokra (sok hely például csak 3 éves korig ingyenes a gyerekeknek), kirándulásokra is. A pénzügyi szakemberek ezért a 3-6 éves időszakra a bölcsis kornál félmillióval többet, 2,5 millió forintot számoltak. Így összesen tehát az óvoda végéig akár 8 millió forintot elkölthetünk szemünk fényére, és az igazán nagy kiadások (mint az iskola, nyelvi különórák, tanszerek, táborok, kütyük, továbbtanulás) még csak ezután következnek...

Az alábbi galériában olyan spórolási tanácsokat olvashatsz, amelyeket gyermekvállalás előtt és után is érdemes megfogadni: