6 légzőgyakorlat, ami gyorsan csökkenti a stresszt
Bár azt hihetjük, hogy a stressz a modern életünk hozadéka, tulajdonképpen ősidők óta az emberekkel van, sőt az állatok életének is része. Biológiai értelemben stresszforrás minden veszélyhelyzet, támadás és hasonló helyzet, amelyek a vadonban is előfordulhatnak. A stressz ilyen értelemben a túlélés kulcsa, hiszen a szervezetünkben olyan válaszreakciót vált ki (felgyorsuló pulzus, hormontermelés), amely segít, hogy gyorsan tudjunk cselekedni, megvédeni magunkat. Gond azonban akkor van, ha a stressz állandósul, mert annak számos káros következménye lehet hosszú távon (például szív- és érrendszeri problémák, alvászavarok, csökkent koncentráció és munkaképesség, elhízás vagy éppen kóros fogyás).
Márpedig anyaként a stressz ugyanúgy része az életünknek, mint a meseolvasás és a szülinapi bulik szervezése. Különösen a nyári szünet lehet megterhelő, hiszen már eleve azt is nehéz kisakkozni, ki mikor vegyen ki szabadságot, hogyan töltsük meg a 10-12 hetet programokkal, hogy a családi kassza se maradjon üres, és persze a gyerekek se unatkozzanak. Ahogy közeledik szeptember, úgy fogyatkozik a szülők türelme, könnyebben elborul az agyunk, ha már a sokadik reggel indul nyafogással és délelőtt 11-ig vagy huszanhat vitát kellett lezárnunk a testvérek között.
Hogy ne kiabálással (majd lelkiismeretfurdalással) teljen a nyári szünet hátralévő része, sokat segíthetnek a légzőgyakorlatok. A lelassulás és az irányított légzés ugyanis remek ellenszere a stressznek, ráadásul elég napi pár percet rászánni, akkor is instant bevethetőek, mikor érezzük, hogy megy fel bennünk a pumpa. Ha tehetjük, vonuljunk el gyorsan, vagy akár a gyereket is bevonhatjuk a „légzéstornába", hogy utána nyugodtabban folytatódjon a nap.