Helyes táplálással az allergia ellen: így csökkenthetjük a kockázatát!

Borítókép: Helyes táplálással az allergia ellen: így csökkenthetjük a kockázatát! Forrás: Getty Images/Emely
Azokban a családokban, ahol előfordult allergiás megbetegedés, különös figyelmet kell fordítani a megelőzésre. Mikortól és mi kerüljön a baba tányérjára, meddig elegendő az anyatejes táplálás és hogyan vezessük be az új ételeket, ízeket?

A mindent eldöntő első 1000 nap

A szervezet védelméért felelős immunrendszer erősítése minden életkorban fontos. Bár már magzati korban megkezdődik a saját immunszisztéma kialakulása, azonban az újszülöttek bélrendszere még nem tartalmazza azokat a jótékony baktériumokat, melyek képesek fenntartani annak megfelelő működését. Az anyaméhben ezt a szerepet az anya védőanyagai látják el, amelyek a közös keringés révén óvják a magzatot is. A születés pillanatától ez a kapocs megszűnik, ezért rendkívül fontos az anyatejes táplálás, amely átveszi ezt a védelmező szerepet.

Az újszülött bélrendszerében a „jó” baktériumok a táplálkozás során fokozatosan jelennek meg, így fejlődik és változik a bélflóra. Több korábbi kutatás is bizonyította már, hogy a csecsemők számára az anyatej a legtökéletesebb táplálék, egyben a legjobb pre- és probiotikum forrás, amely az egészséges bélflóra kialakításában játszik jelentős szerepet (ha bármilyen okból nem sikerül a szoptatás, akkor pre- és probiotikummal dúsított tápszer segítheti a jótékony baktériumok megtelepedését a bélben). Az utóbbi évek kutatási eredményei megerősítették és alátámasztották, hogy az első 1000 nap táplálása a legmeghatározóbb a későbbiekben kialakuló egyre inkább elterjedt civilizációs betegségek, az allergia, az elhízás, cukorbetegség megelőzésében.

A megelőzés legfontosabb pillére tehát az anyatejes táplálás – annak hiányában a pre- és probiotikummal dúsított tápszerek adása –, ezen kívül a legfrissebb kutatások tükrében az is kiderült, hogy a D-vitamin-pótlás is igen fontos szerepet tölt be a szervezet egészséges működésének biztosításában, illetve az allergiás, asztmás panaszok megelőzésében. Allergiára hajlamos családokban erre fokozottan ügyelni kell.

Az Ecofamilyben a legjobb áron szerezheted be az anyatejhelyettesítő tápszereket!

Forrás: Ecofamily
Akkor is van megoldás, ha az édesanyának nincs elég anyateje: HiPP HA1 Combiotik tejalapú anyatejhelyettesítő tápszer újszülöttkortól, 5 190 Ft-os áron! Kattints a részletekért!

Öröklött hajlam és a tünetek

Egy allergiás szülő esetében 30-40%, míg ha mindkét szülő allergiás, már akár 60-80% is lehet az esélye annak, hogy a gyermeknél is jelentkeznek a tünetek. Az allergia megjelenése több szervet érinthet, jelentkezhet légúti, bőr és gyomor-bélrendszeri tünetekkel. Kiváltásában számos tényező játszik szerepet, de csecsemő- és gyermekkorban ezek közül az elfogyasztott ételeknek van nagy jelentősége. Gyermekeknél az életkor előrehaladtával is változhatnak a tünetek: a csecsemőkorban jellemző száraz, ekcémás bőr, majd a szilárd ételek bevezetését követően hasfájás, haspuffadás, hasmenés jelenhet meg. Az allergiára hajlamos gyermeknél a légúti allergia tünetei (amihez asztma is társulhat) rendszerint óvodás-kisiskolás korban jelentkeznek. Az a csecsemő, akinek száraz, viszkető bőre igényelt babakorában kezelést, a későbbi életkorban más allergiákra is hajlamos lehet.

Allergének az étlapon

Az anyatejes táplálás azért is fontos, mert képes csökkenteni az új ételekre adott allergiás reakciók gyakoriságát. Ezért javasolják a szakértők azt, hogy például kis mennyiségű lisztes ételekkel 4-6 hónapos korában – még a szoptatás idején – találkozzon a baba, mert az anyatej értékes összetevői segíthetik a gluténnal szembeni tolerancia kialakítását. Magyarul: a glutén tartalmú élelmiszerek fokozatos bevezetésével csökkenthető a „lisztérzékenység” veszélye. Az ételallergiák megelőzéséért sokat tehetünk, ha az allergizáló összetevőket később vezetjük be a baba étrendjébe. Különösen azokban a családokban fontos erre ügyelni, ahol előfordul allergiás betegség. Mivel a tehéntej gyakran okoz allergiát, fogyasztását a szakértők 1 éves kor alatt egyáltalán nem javasolják. Főzelékek készítéséhez egy éves kor alatt használjunk inkább anyatejet vagy tápszert. A tehéntej és tojás egy éves kortól fogyasztható, illetve a tojássárgája már a gyermek 8-9 hónapos korától adható. A bébiételekben is – például tej-, hús-, haltartalom – az OÉTI által engedélyezett életkori határ szerint választhatnak a szülők.

Forrás: Getty Images/Image Source
A gluténnal érdemes még a szoptatás ideje alatt megismertetni a baba szervezetét.

Van, amikor már nem elég az anyatej

Mivel az anyatej nem tartalmaz minden, a csecsemő számára létfontosságú tápanyagot, ásványi anyagot és vitamint, ezért 6 hónapos kortól – az addigi kizárólagos anyatejes vagy tápszeres etetést követően – ezeket hozzátáplálás formájában, egyéb táplálékforrásból kell megkapnia a csecsemőnek.

Az egyes táplálékokat fokozatosan, mindig egyesével vezessük be az étrendbe, hogy az esetleges túlérzékenységi reakciókat pontosan be tudjuk azonosítani. Alapszabály, hogy kerüljük a túl sok sót, cukrot és a fűszeres ízek bevitelét is, hiszen a csecsemők ízérzékelése fokozottan érzékeny, akár egy-egy gyümölcs vagy zöldség íze is intenzív élmény lehet a baba számára.

Az Ecofamily kínálatában találkozhatsz a legkedvezőbb árú anyatejhelyettesítő és kiegészítő tápszerekkel!

Forrás: Ecofamily

A Beba Optipro 2 tejalapú anyatej-kiegészítő tápszer 6 hónapos kortól adható. Bifidusz BL élőflórával és OPTIPRO fehérjével, A-,C-,D-vitaminnal, vassal és cinkkel támogatja az immunrendszer megfelelő működését.

Az Ecofamilynél 4490 Forintért vásárolhatod meg! Kattints a részletekért!