Az év gyógynövénye, amit akár mosásra is használhatsz: a vadgesztenye
A vadgesztenye vagy közönséges vadgesztenye a szappanfélék családjába tartozik, azon belül a bokrétafa vagy vadgesztenye nemzetség egyik legismertebb faja, mely a Balkán-félsziget és Elő-Ázsia hegyvidékeiről származik és a török időkben terjedt el hazánkban.
Hogyan ismerheted fel a vadgesztenyefát?
Ideális körülmények között a vadgesztenyefa akár 35 méter magasra is megnőhet, dús lombozatú, lombhullató fa, mely gyakran szolgál díszfaként parkokban és kertekben. A gesztenye toktermés, kívül zöld, magja pedig barna és fényes, a gyógyszeriparban és a népi gyógyászatban gyakran használják, sőt a Magyar Gyógyszertudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya a vadgesztenyét választotta 2023-ban az év gyógynövényének.
A vadgesztenye felhasználása
A gesztenye magja és kérge is többféle hatóanyagot tartalmaz, melyek vénás keringési elégtelenség és hajszálérgyengeség ellen is hatékonynak bizonyulnak. A friss magjából olyan homeopátiás szer készülhet, amely az aranyér gyógyítására szolgál.
A vadgesztenye azonban nemcsak a gyógyításban, hanem a ruhák tisztításában is segítségedre lehet. A magja magas szaponintartalma miatt bio mosószerként is használhatod a mosódióhoz hasonlóan, melyhez képest legnagyobb előnye, hogy akár a természetben ingyen is beszerezhető.
Hogyan gyűjtsd a vadgesztenyét?
A vadgesztenyék gyűjtése ősszel kifejezetten gyerekbarát program, viszont a begyűjtött termést nemcsak kreatív dekoráció vagy gesztenyebábu készítésére, hanem akár mosáshoz is begyűjtheted. Mindig csak a frissen lehullott gesztenyéket szedd össze, a régebb óta lehullott darabokat nem lehet felhasználni. A gesztenyéket szabadítsd meg tüskés zöld kérgüktől, és úgy gyűjtsd őket a kosaradba. Azzal azonban mindenképpen vigyázz, hogy a vadgesztenye termése mérgező, külsőleg nincs mellékhatása, de fogyasztása émelygést és gyomorpanaszokat okozhat.
Hogyan moshatsz a vadgesztenyével?
A vadgesztenye felhasználásnak többféle módja van, a mosódióhoz hasonlóan a beáztatott, megpucolt és apróra vágott termést vászonzsákban a mosógépbe teheted a ruhák közé, vagy akár ki is főzheted a magokat, amelyekből mosófolyadékot készíthetsz.
Az utóbbi elkészítéséhez mutatunk egy receptet is:
Maximum 10 darab vadgesztenyére és egy liter vízre lesz szükséged a mosófolyadék elkészítéséhez.
– Késsel tisztítsd meg a gesztenyéket, majd kalapáccsal törd fel a termés külső héját.
– A termés belső, megtisztított részét vágd minél apróbb darabokra, de akár aprítóban is ledarálhatod, hogy minél porózusabb állagot kapj.
– Tedd egy edénybe, és öntsd hozzá a vizet, majd forrald nagyjából 10 percig.
– Hagyd kihűlni a főzetet, majd szűrd le.
– Mosásnál akár színes, akár fehér ruhákhoz is használhatod: nagyjából fél-2 deciliter mosófőzet szükséges egy adag ruhához.
– Makacs foltok esetén hatását más hatóanyagokkal, akár mosószódával vagy szódabikarbónával is kombinálhatod.
Figyelem: A főzetet nem lehet sokáig tárolni, maximum 1 hét alatt érdemes felhasználni.