A tökéletes kovászos uborka titka: így lesz ropogós és isteni finom a nyár kedvenc savanyúsága

Borítókép: A tökéletes kovászos uborka titka: így lesz ropogós és isteni finom a nyár kedvenc savanyúsága Forrás: ha11ok / Pixabay
A kánikulai hőmérséklettel végre hivatalosan is beköszöntött a nyár, ami nemcsak azt jelenti, hogy többet vágyunk vízpartra, vagy többet kapcsoljuk be a klímát, hanem azt is, hogy itt a kovi ubi szezonja! A hűsítő savanyúság elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád: mutatunk is egy bevált kovászos uborka receptet.

A kovászos uborka legalább annyira hozzátartozik a nyárhoz, mint a balatoni strandolás és a naptej, hiszen éppen a vakáció idején szokás készíteni. Részben azért, mert a nyári hónapokban van szezonja az uborkának, tehát ilyenkor lehet leginkább hozzájutni az alapanyaghoz, másrészt azért, mert a meleg az egyik legfontosabb „összetevő“. A kovászolás ugyanis tulajdonképpen fermentálás, hiszen nem ecetes-cukros felöntő lével savanyítjuk az uborkát, hanem a felületükön természetesen megtalálható jótékony tejsavbaktériumokkal. Ezek a laktobacilusok a meleg hatására reakcióba lépnek a zöldséggel és az üvegbe helyezett kenyérrel: a bennük lévő szénhidráttal táplálkoznak, és lebontás közben tejsavvá alakítják őket, ami tartósít.

A kovi ubi tehát nemcsak isteni finom, hanem egészséges savanyúság, hiszen a fermentálásnak köszönhetően pre- és probiotikumokkal jótékony hatással van a bélflóránkra. Gyorsítja és megkönnyíti az emésztést, ezért nehéz, kalóriadús fogások mellé mindenképp ajánlott. Fogyókúrázók is nyugodtan ehetik, hiszen 100 grammja mindössze 11 kalóriát tartalmaz. Ráadásul a vércukorszint szabályozásában is segít, így ha ebéd mellé eszünk belőle, elkerülhetjük a délutáni kajakómás állapotot.

Forrás: Brandkee / Pixabay
Nemcsak íze miatt érdemes minél több kovászos uborkát enni, hiszen egészségünkre is jó hatással van.

A kovi ubi elkészítése nem ördöngösség, csak néhány dologra kell figyelni. Az első lépés a tökéletes uborka beszerzése. Ha nem maguk termesztjük, akkor olyat vásároljunk, ami kemény és még szúrós a héja, mert ez biztosíték arra, hogy friss szedésből származik. A kovászolni való uborka nem kígyóuborka, hanem úgynevezett fürtös uborka, de nemcsak a fajtája, a mérete sem mindegy: lehetőleg egyforma, 10-13 centis darabokat válogassunk össze.

Ezenkívül szükséged lesz még hozzá kaporra, egész borsra, fokhagymára, sóra (a legjobb a kősó vagy a parajdi só, a finomított szemcsés nem alkalmas) és a klasszikus recept szerint kenyérre. A kenyér tulajdonképpen gyorsítja az erjedés folyamatát, ezért szoktuk beletenni. A legjobb, ha kovászolt félbarna kenyeret használsz, de ha csak fehér kenyeret kapsz, azzal sem lősz mellé. Zsemlét, kiflit vagy más pékárut viszont ne tegyél bele! Érdemes kipróbálni egyébként a gluténmentes kovászos uborkát is, ami kenyér helyett krumplival készül: ez kicsit lassabban fermentálódik, de ugyanolyan finom, sőt sokak szerint még roppanósabb a végeredmény!

Forrás: Eva Bronzini / Pexels
A kovi ubi készítésének első lépése a megfelelő uborkák beszerzése.

Hozzávalók egy 5 literes üveghez:

- kb. 2 kg kovászolni való uborka

- 3 liter víz

- 3 evőkanál só

- 1 szelet kenyér

- 4-5 gerezd fokhagyma

- 1 csokor kapor

- 1 teáskanál egész bors

Elkészítés:

- Forrald fel a vizet, és keverd el benne a sót, majd hagyd langyosra hűlni.

- Az uborkákat mosd meg alaposan, majd dörzsöld le a szőrüket, vágd le a végüket, és a két végén vágd is be pár centire X alakban.

- Készítsd elő a fűszereket is: hámozd meg a fokhagymát, és mosd meg a kaprot is. Ezekre egyébként nemcsak ízük miatt van szükség, hanem az uborka megfelelő állagáról is gondoskodnak, mivel lassítják a tejsavbaktériumok munkáját.

- Az alaposan megtisztított, fertőtlenített üveg aljára rakd a kapor egyik felét, majd kezdd el megtölteni uborkával jó szorosan. Közben szórd bele a borsot és a fokhagymát is.

- Ha már majdnem megtelt az üveg (a kenyérnek jusson még hely a tetején!), öntsd fel a sós vízzel. Fontos, hogy teljesen ellepje a víz az ubikat, mert a fermentáláshoz légmentes közeg szükséges.

- Végül helyezd rá a kapor másik felét, majd a kenyérszeletet. Nyomkodd le még egyszer, és kész is a művelet!

- Fedd le egy kistányérral (az üveg alá is tegyél egyet, ha kibugyogna erjedés közben), és helyezd meleg helyre. A tévhitekkel ellentétben nem kell tűző napra rakni, mert akkor túl hamar megerjed. 3 nap alatt el is készül, ha tovább hagyod állni, akkor túlságosan megpuhulhat.

- A kész kovászos uborkákat pakold át egy másik üvegbe, és öntsd rá a leszűrt levet, majd tárold hűtőben. Ha sterilen marad, akár hetekig eltartható így.

Tudtad, hogy a kovászos uborka nemcsak kiegészítő savanyúság, hanem az ételek főszereplője is lehet? Próbáld ki az alábbi recepteket: