Ne hagyd, hogy a rossz kedv úrrá legyen rajtad: próbáld ki ezt a 8 szuper élelmiszert, mellyel feldobhatod a hangulatodat
Mindenkinek biztosan megvan az a pillanat, amikor valamiért letört, rossz a kedve, és elővesz a szekrény mélyéről egy tábla csokit vagy valamilyen édességet, hogy javítson a rossz hangulaton. Tudósok és kutatók szerint ezt a szokásunkat igen régről, a múltunkból hoztuk. Amikor valamiért rossz passzban vagyunk vagy nyugtalannak érezzük magunkat, előfordul, hogy valamilyen finomság után nyúlunk, hiszen az édes ízekhez, a kellemes textúrákhoz és a finom aromákhoz gyakran kellemes emlékeket kötünk.
Legismertebb ilyen boldogság-fokozó a csokoládé, melyből érdemes minél magasabb kakaó tartalmút választanunk, és természetesen mértékkel fogyasztanunk. A kakaótartalom hatására szervezetünkben endorfin keletkezik, amit másnéven „boldogsághormonnak” is nevezünk. A csoki fogyasztásával tehát kellemes érzés lesz úrrá rajtunk, hiszen az endorfinok csökkentik a fájdalmat és a szorongást, és boldogságérzetet okoznak.
Amit a boldogsághormonok nyújtani tudnak
Az endorfin csak egy, a négy fajta boldogsághormon közül, hiszen még van három társa, mely segíthet abban, hogy jobb kedvre derüljünk és elűzzük az általános rossz érzéseket önmagunkból. Hogyha szervezetünkben – az említett endorfinon túl – oxitocin, dopamin és szerotonin szabadul fel, boldogabbnak és kiegyensúlyozottabbnak érezzük magunkat.
A szerotonin csökkenti a depressziót és annak tüneteit, elősegíti az alvást, szerepet játszik a memória és a tanulási folyamatok javításában. A szeretethormonként ismeretes oxitocin a párválasztás és a társas kapcsolatok kialakítása során kap kiemelt figyelmet, de a gyermekek születésénél is rendkívül fontos, és ne felejtsük, hogy a szex során is megnő a mennyisége, hiszen a csók és az orgazmus mind-mind felelős magas mennyiségű termelődéséért. A dopamin az agyban termelődő vegyület, mely az érzelmeinkért és reakcióinkért felelős agyi területeinken boldogságot vált ki, növeli a motivációt, a hatékonyságot és pozitív hangulatot, illetve harmóniát eredményez a testben. A fentebb említett endorfin pedig elengedhetetlen jó közérzetünkhöz és kedvünkhöz, illetve természetes fájdalomcsillapító, mely idegrendszerünk hatékony működéséhez és a testi fájdalom csökkentéséhez járul hozzá, ám nem csupán fájdalomérzet hatására termelődik, hanem a nevetés vagy éppen az orgazmus által is.
Hogyan javíthatunk a hangulatunkon?
A hangulatunkat számos dologgal tudjuk befolyásolni. Persze, ha valamilyen igazán rossz dolog történik az életünkben, vajmi kevés esély van rá, hogy egy-két hangulat-turbózó technika vagy tevékenység segítségével percek múltán mosolyogni fogunk, de általánosan elmondható, hogy a rendszeres testmozgással (vagy akár egy könnyed sétával), a megfelelő étrenddel, a rossz szokások leküzdésével, meditációs és stresszűző gyakorlatokkal, illetve a számunkra kedves emberek között töltött idő mennyiségének növelésével általánosan javíthatunk mentális egészségünkön és hangulatunkon.