Amikor a baba elutasítja a szoptatást – a cumizavarról

Borítókép: Amikor a baba elutasítja a szoptatást – a cumizavarról Forrás: pexels/Pixabay
A te babád is összezavarodik, amikor cumisüveg helyett a melledet szeretnéd odakínálni neki? Lehetséges, hogy ő is cumizavarban szenved.

A cumizavar – bár nem minden szakember ismeri el egyöntetűen a létezését – olyan jelenség, amely gyakran előfordul azoknál a szoptatott csecsemőknél, akik kiegészítésként cumisüvegből is kapnak táplálékot.

A cumizavar – bár nem minden szakember ismeri el egyöntetűen a létezését – olyan jelenség, amely gyakran előfordul azoknál a szoptatott csecsemőknél, akik kiegészítésként cumisüvegből is kapnak táplálékot.

Kialakulás és tünetek

A cumisüveg nem ördögtől való, és bizony előfordul, hogy orvosi vagy védőnői javaslatra a csecsemőt vegyesen kell táplálni, azaz váltakozva használja az anya mellét és a cumisüveget. Ugyanakkor ez utóbbi kockázatot is hordoz, a kétféle szopási technika között ugyanis jelentős különbség van: míg a szoptatás során a baba koordinált mozgásokkal szívja ki a tejet az anya melléből, addig a cumisüveg esetében a táplálék sokkal könnyebben érkezik, ezért kevesebb erőfeszítést igényel a babától. Ez a különbség zavart okozhat, hiszen a csecsemő gyakran választja a könnyebbik utat, azaz a mell helyett cumisüveget.

A cumizavar jelei eltérőek lehetnek. Leginkább az szúrhat szemet, hogy a baba szopási sztrájkba kezd: elutasítja a mellet, nem akar szopni, vagy nyugtalan, esetleg sír evés közben, mert túl nehéznek találja a tej kinyerését. Máskor frusztráltan viselkedik, hátrafeszíti magát, rángatja a mellet vagy gyorsan elhúzódik róla, nem találja meg ugyanis a kielégítő szopási technikát.

Forrás: pexels/Huynh Van

De az is előfordul, hogy képtelen helyesen mellre tapadni, nem nyitja elég nagyra a száját vagy csak a bimbót szopja, ami egyrészt elég fájdalmas akció az anyának, másrészt csökkentheti a tejmennyiséget is.

Megelőzés és közbelépés

Érdemes nem megvárni a cumizavar kialakulását. Néhány tipp, hogyan kerüljük el a kellemetlen helyzetet:

Késleltessük a cumisüveg bevezetését! Az újszülöttek esetében ajánlott megvárni, amíg a szoptatás már jól működik – ez általában 4-6 hetes korig alakul ki –, mielőtt cumisüveget kínálnánk nekik.

Korlátozzuk a cumi használatát! A cumi használatát érdemes minimalizálni, különösen az első hetekben. Ha muszáj pótlást használni, inkább vegyük elő a kiskanalat, a tápszondát, a fecskendőt vagy kispoharat – bevetés előtt érdemes róluk szakemberrel konzultálni.

Válasszunk megfelelő cumisüveget! Ha mégis cumisüveget használunk, érdemes olyan cumit választani, amely lassú folyású, és utánozza az anyai mellbimbó formáját és működését. Alkalmazzuk a gyengéd cumisüveg-technikát, azaz állítsunk akadályokat a baba elé, hadd küzdjön meg a táplálékért!

Kérjünk segítséget! Ha azt látjuk, hogy a baba nehezen szopik, frusztrált vagy elutasítja a mellet, érdemes konzultálni egy szoptatási tanácsadóval vagy gyermekorvossal.

Ha elővigyázatlanok voltunk, és már kialakult a cumizavar, semmi sincs veszve: ilyenkor a legfontosabb lépés a türelem és a megfelelő segítség keresése. Szoptatási tanácsadók, gyermekorvosok és különböző csoportok segíthetnek abban, hogy a baba újra visszataláljon a helyes szopási technikához. Néhány esetben szükség lehet arra, hogy egy ideig kizárólag szoptassuk a babát, és elhagyjuk a cumisüveget, amíg a helyzet nem rendeződik végleg.

Galériánkban még több dolgot tudhatsz meg a szoptatásról!