Negyedik trimeszter: amit a szülés utáni első 3 hónapról tudni kell
Új élet
A negyedik trimeszter nem mindig habostorta az anyák számára, sőt. Hiába a sok lelkendezés és cukormázzal leöntött giccsparádé, ma már nem tabu arról beszélni, hogy szülőnek lenni bizony nehéz, és senki nem születik perfekt anyának vagy apának (később se lesz az). Muszáj tehát némi időt adni magunknak, hogy megértsük és feldolgozzuk az új élethelyzetet. A testünk ugyan lassan visszaáll a terhesség előtti állapotába, de ez a folyamat nem megy egyik pillanatról a másikra, sok időt és türelmet igényel. A lelkiállapotunk pedig úgy ingadozik, mint egy megvadult vekker: az egyik pillanatban a felhők közt szárnyalunk és euforikusan örvendünk a jövevénynek, a következőben viszont lent fetrengünk a sárban.
Az újszülöttnek pedig végképp nehéz, hiszen ő még azt sem érti, mi történik vele. Megérkezik erre az ijesztő világra, ami nemcsak fizikai, hanem érzelmi és pszichológiai szempontból is komoly próbatételek elé állítja. Az anyaméh védett környezetéből váratlanul kizuhan a tágas, zajos és fényes új térbe, és számára minden óriási változást jelent. Még nem ébredt saját öntudatra, és csak fokozatosan szokik hozzá a méhen kívüli létezéshez: ebben az időszakban általában sokat alszik, embert (anyát-apát) próbáló módon igényli a testkontaktust – mivel megnyugtatóan hat rá és segíti a kötődés kialakulását –, és csak fokozatosan kezdi felfedezni a valóságot maga körül. A tejért alaposan meg kell dolgoznia, miközben rohamosan fejlődik, egyre élesedik a látása és finomodik a szaglása is.
Tippek, hogy jobban menjen mindkettőtöknek
A szoptatás, a kenguruban vagy kendőben való hordozás segíti talán a leginkább a csecsemő és az anya közötti szoros kötődés kialakulását. Közben berendezheted, alakíthatod a baba szobácskáját, találd ki, hol van az ágya, a pelenkázója, figyelj a megfelelő fényviszonyokra, zajokra, és próbálj napi rutint kialakítani – természetesen nem percre szigorút.
Mindeközben neked is komoly szükséged van elegendő pihenésre és támogatásra, hogy fizikailag és mentálisan is felépülj. A támogató környezet, a család és a barátok jelenléte, látogatásai kulcsfontosságúak lehetnek ebben a kihívásokkal teli időszakban. Bátran kérj segítséget a családodtól, a férjedtől, a barátaidtól, állandó főzőcskézés helyett rendelj kaját, fizetett munkaerővel pedig egyszer-egyszer kitakaríttathatod a lakást. Gyakran menjetek el sétálni a levegőre, és ha belefér, tornázz, mozgasd át szoptatásban és hordozgatásban megfáradt porcikáidat!
A kialvatlansághoz és a sok babasíráshoz pedig kitartást és sok erőt kívánunk – ez a két dolog talán a legnehezebb ebben az egyébként csodálatos és szörnyű három hónapban.