Ez a praktika segíthet megelőzni a megfázást

Köhögő ember Forrás: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash
Nagyon egyszerű, mégis logikus. Ha nem is véd meg mindentől, sok betegséget megelőzhetsz vele.

Itt az ősz, és már az első hűvösebb heteket is megtapasztalhattuk, az orvosi rendelőkben egyre többen jelentkeznek felső légúti megbetegedések tüneteivel. Ilyenkor is fülünkbe csenghetnek a gyerekként kapott intelmek, hogy ha kimegyünk a hidegbe, öltözzünk fel jól, mert megfázunk. Valójában azonban a hideg önmagában még nem idéz elő ilyen betegségeket, a legtöbbször vírusok, baktériumok állnak a háttérben. De azért mégis van némi köze hozzá az időjárásnak, a külső körülményeknek.

A kulcs ott van, hogy a hideg levegő kevesebbet tud párologtatni, mint a meleg, tehát főleg télen, amikor igazán lesüllyed a hőmérséklet, a kinti levegő páratartalma alacsony. Szellőztetéskor is ezt engedjük be, a párásabb meleget pedig ki. A szárazabb levegő az orrnyálkahártyánkat is szárítja, ezt akár érezhetjük is az orrunkban, de azt is tapasztalhatjuk, hogy a torkunk száraz, kapar. Persze szervezetünk bizonyos keretek között képes alkalmazkodni, de ilyenkor nehezebben látja el védekező feladatát, a kórokozók könnyebben bekerülnek. Szárítani egyébként nemcsak a hideg levegő, hanem bizonyos gyógyszerek, az allergia, a túl gyakori dörzsölgetés is tud. Nyálkahártyánk egészségét a levegőminőség, a dohányzás és egyéb faktorok is befolyásolják.

Lakásunkban az ideális páratartalomnak – általánosságban – 40 és 60 százalék között kellene lennie. Ez nyilván sok mindentől függ, a külső időjárási tényezőkön kívül az épület típusától is, elhelyezkedésétől, a környezettől is. Ha túl alacsony a páratartalom, a fenti problémákon kívül még hidegebbnek is érezzük a lakást, de ha túl magas, az sem jó, mert megágyazunk például a penésznek.

A cél tehát alapvetően az, hogy az ideális tartományban tartsuk ezt az értéket, amit helyzettől függően párásító vagy párátlanító készülékkel, szellőztető rendszerrel tehetünk meg a leghatékonyabban. Régen a radiátorra akasztott vizes edény volt a bevett módszer a párásításra, de ha a hideg hónapokban a házban száradnak a mosott ruhák, azt is kezelni kell valahogyan.