Még mindig kicsi az esélyünk, hogy száz évig éljünk

Idős és kisgyermek keze Forrás: Rod Long / Unsplash
Amikor erről 1990-ben megjelent egy tanulmány, sokan hitetlenkedtek, de úgy fest, a kutatóknak igazuk volt.

Jay Olshansky gerontológus professzor és tudóstársai 1990-ben publikáltak egy tanulmányt, amelyben kifejtették: az akkoriban születő gyerekek várhatóan csupán 85 éves korukig élnek majd átlagosan, csupán 1-5 százalékuk élheti meg a száz évet. A közvélemény nem túl lelkesen fogadta az eredményeket, ugyanis addigra sokan bíztak már abban a jóslatban, amely szerint mintegy ötvenszázalékos is lehet a százéves korig élők aránya.

Viszont Olshansky azt mondta, a születéskor várható élettartam emelkedése idővel jelentősen lelassul, erre pedig az egészségügyi beavatkozások is egyre kevésbé lesznek hatással. Később is kitartott álláspontja mellett, még akkor is, amikor sokan azt hangoztatták, ez biztosan nem így lesz, és az orvostudomány, valamint a technológia fejlődése éppen hogy felgyorsítja majd az élettartam kitolódását, magyarul egyre tovább és tovább élhetünk majd.

Most, 34 évvel később Olshansky úgy véli, társszerzőivel együtt bizonyítani tudták igazukat. A Nature Aging folyóiratban a napokban megjelent friss kutatásuk legalábbis ebbe az irányba mutat. Gyűjtöttek adatokat Ausztráliában, Hongkongban, Franciaországban, Olaszországban, Japánban, Dél-Koreában, Spanyolországban, Svédországban, Svájcban és az Egyesült Államokban is, és továbbra is az látszik, hogy a száz év igen kevesek kiváltsága lehet.

A 2019-ben született gyermekek esetében például a lányoknak csupán 5,1 százaléka érheti el a várakozások szerint a száz esztendőt, a fiúknál pedig még sokkal rosszabb a helyzet, mindössze 1,8 százalékuknak van erre esélye. Ugyanakkor Olshansky arra is rámutatott, fontos leszögezni, hogy továbbra is emelkedik a várható élettartam, ám ennek mértéke kimutathatóan lassabb, mint az elmúlt néhány évtizedben.

A tudóst a CNN arról is megkérdezte, ezek az eredmények miként egyeztethetők össze azokkal a hangokkal, amelyek szerint hamarosan akár a 120-150 év is elérhető lesz az emberek számára. Olshansky szerint ezek mind légből kapott számok, amelyek igazolása lényegében lehetetlen, ezért nem lenne szabad túlzásokba esni. Eddig mindössze egyetlen nő élt 122 évig – a francia Jeanne Calment-ről van szó –, senki más nem lépte át a 120-at.

Az öregedés folyamatát a tudomány jelenlegi állása szerint nem lehet megállítani vagy visszafordítani, ez az élet velejárója. Az egyes betegségekkel szemben lehet még hatékonyabb a védekezés, fejlődhet a gyógyítás, de a maximálisan elérhető élettartam ettől még nem emelkedik. A fent említett lassuláshoz pedig az egyre gyakoribb elhízás is hozzájárulhatott, az ugyanis cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, daganatos megbetegedések és egyéb krónikus állapotok kialakulását segíti elő. A szakember attól is tart, hogy egyes betegségek leküzdésével azokat igazából csak másikra cseréljük.

Olshansky végezetül azt is hozzátette, talán nem is a születéskor várható élettartamnak kellene lennie a fontos mérőszámnak, nem annak emelésén kellene dolgozni. Hanem azon, hogy életünk minél nagyobb hányadát élhessük egészségesen.

(forrás: CNN)