Úrias ételekből népi betevő: mennyire tradicionális a magyar konyha?

Borítókép: Úrias ételekből népi betevő: mennyire tradicionális a magyar konyha? Forrás: Jenvit Keiwalinsarid
Gulyás, pörkölt, tokány, kolbász. Mindegy, csak jó sok paprika (lehetőleg csípős) legyen benne. Valóban ez lenne a tradicionális magyar konyha? A paprikás krumpli hogyan lett népeledel, mikor sem az amerikai krumpli, sem az amerikai paprika nem volt olcsó mulatság 2-300 évvel ezelőtt? Bizony, a tradicionálisnak gondolt magyar ételek többsége kampányfogás, PR-kaja, a Bécsi Udvar konyhája ellen való lázadás, egy igazi REFORM-étrend része.

Az első magyar receptek

Természetesen Mátyás udvarából maradtak fenn az első töredékes ételleírások, és ha ma az orrunk alá tolnák a roston sült halat mézes birsalmapürével, vagy a „saját levében” párolt kacsát, alighanem elcsodálkoznánk. Az is igaz, hogy a hagymát és a fokhagymát Beatrixnek, Mátyás feleségének köszönhetjük, aki Ferrarából hozatta ezeket az arabus fűszernövényeket.

Az első magyar szakácskönyv

A „Szakáts mesterségnek könyvetskéje” 1695-ben jelent meg először, és hiába keresnénk benne a mai „tradicionális magyar” ételeket. A kora-újkori étrendről azonban szép képet kaphatunk. Persze kizárólag „menő” gazdagpolgárok és nemes emberek számára. A pórnép maradjon a káposztánál.

Lacipecsenye

Ki ne ismerné a legendát, hogy a Mátyás után kevésbé áldott emlékű II. Ulászló cseh-magyar király számára találták fel a lacipecsenyét, ami egy szelet bő zsírban, fűszerekkel sült hús kenyéren, vagy két darab kenyér közt. Minőségi olcsó kaja az elszegényedő királynak. Az igaz, hogy a mindenre bólogató, országrontó Dobzse László imidzse épp ellentéte Mátyásénak, de írásos feljegyzés nincs erről, hogy a magyarok találták volna fel a szendvicset 1500 körül.

A gasztronómia csakis írva történelem

A szenvedélyes kártyás Lord Sandwich szakácsának egy kézből ehető finomsága valóban főúri étekként vonult be a gasztronómia történetébe, hogy aztán az egész nyugati középosztály és persze Joey Tribbiani világában mindennapi étek legyen. De ennek semmi köze a magyar ételreformhoz.

Lacikonyha

A lacipecsenye kulturálisan köthető a lacikonyhához, és eredetileg sem volt főúri: a házzal bíró jobbágy Szent László napján helyezte ki a konyhát a házából az ún. kerti, vagy nyári konyhába, ami gyakran egy oldalt nyitott, fedett kis tér volt. Manapság „konyhasátornak” vagy „kerti barbecuenak” nevezik. Lássuk be, a kifőzdés sült volt is, maradt is népi eledel. Minőségében viszont épp hogy felklasszálódott, hiszen hol volt a bors, a méregdrága fűszerek java a XVI. században, amikkel ma készítjük?

Galériánkban igazi úriasból hétköznapivá lett ételeket találsz!